ansættelser

Projektmedarbejder

  • Arbejde med projektet Landliv a/s (et landistriktsudviklingsprojekt)
  • Arbejde med Algeinnovationscenteret (et algeforsknings- og udviklingsprogram)
  • Arbejde med OpenDoor-projektet
  • Udvikling og vedligeholdelse af hjemmesider og FaceBook-sider
fra november 2010 – nu

Projektmedarbejder

  • Arbejde med projektet  Agro Valley Denmark (et klyngeudviklingsprogram)
  • Arbejde med overvågningskontrakten “Landbrug og følgeerhverv i Region Sjælland, vilkår og muligheder”
  • Udvikling og vedligeholdelse af hjemmesider og FaceBook-sider

fra september 2009 – oktober 2010

(1 år 2 måneder)

Business Management & Administration Advisor

Rådgivning af partnerorganisationer i Uganda vedr. markedsføring mv. Udstationeret hos:

  • Tukaliri Farmers Multipurpose Cooperative Society, Koboko, Northern West-Nile
  • Nebbi District Farmers Association, Nebbi, Southern West-Nile

fra januar 2003 – maj 2008

(5 år 5 måneder)

Landedirektør

Ledelse af nødhjælps- og udviklingsarbejde i Burundi og Rwanda. Hovedansvarlig for implementering, afrapportering og forhandlinger. Projekterne omfattede terapeutiske ernæringscentre, supplementærernæringscentre, fødevaresikkerhedsprojekter, vandforsyning, sundhed og byggeri. Budgetansvar for over 1 mio €/år.

fra oktober 1997 – april 2002

(4 år 7 måneder)

Project Manager

Koordination af logistikopgaver for UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees), WFP (World Food Programme) mv. i Angola og Guinea.

  • lagerforvaltning
  • køretøjs- og værkstedsforvaltning
  • ledelse af flygtningelejre
  • genopbygning og minerydning af veje og broer

fra april 1997 – october 1997

(7 måneder)

Commodities & Transport Manager Rwanda

  • Management af UNHCR’s Main Warehouse i Kigali og UNHCR’s Substores i Butare, Cyangugu, Gisenyi, Kibungo, Nyagatare og Kibuye
  • Management af lastvogne for Ministry of Rehabilitation and Social Reintegration

fra november 1994 – marts 1997

(2 år 5 måneder)

DMR (Département Missionnaire des Églises Protestantes de la Suisse Romande)

Logistics Coordinator & Agricultural Advisor

  • Logistik-Koordinator for et medicinsk team under Demobiliseringsprogrammet for de Forenede Nationers Operationer i Mozambique
  • Landbrugsrådgiver i et trækdyrsprojekt for den Presbyterianske kirke

fra juni 1993 – maj 1994

(1 år)

System Engineer Trainee

IT opgaver på ZÜRICH forsikringernes regnecentral.

fra oktober 1990 – november 1992

(2 år 2 måneder)

Videnskablig assistent

Arbejde på projektet Opportunities for Enhancing Raw Milk Conservation in Tropical Developing Countries by Optimizing the Lactoperoxidase /Thiocyanate/Hydrogen Peroxide-system by Feeding.

fra april 1989 – marts 1990

(1 år)

(Centre de Vulgarisation Agricole) Luozi, République du Zaïre

Landbrugsrådgiver

fra juni – september 1988

(3 måneder)

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: